Νικηφόρα ξεκίνησαν τα play off οι C2S ΑΕΛ και Κεραυνός, μετά τις νίκες τους κόντρα στους Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ και Απόλλωνα αντίστοιχα. Οι δεύτεροι αγώνες της σειράς θα διεξαχθούν την Τετάρτη 22 Μαρτίου στις 19:30. Θυμίζουμε πως οι δύο ομάδες που θα πετύχουν πρώτες δύο νίκες, θα είναι αυτές που θα προκριθούν στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Κεραυνός – Απόλλωνας 70-31

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Κεραυνός επικράτησε μέσα στον Στρόβολο του Απόλλωνα με 70-31. Η ομάδα της Λεμεσού ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, και πίεσε αρκετά στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο το σκορ έφθασε στο 15-14. Στην συνέχεια όμως ο Κεραυνός ήταν σαφώς ανώτερος στο παρκέ, καταφέρνοντας να σημειώσει στην Β’ περίοδο 15 πόντους και να δεχθεί μόλις ένα (30-15). Με την λήξη της αναμέτρησης οι «ερυθροκίτρινες» πήραν την νίκη με 70-31, Κορυφαία του αγώνα ήταν η Αθανασίου με 19 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 30-15, 51-20, 70-31