Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η ανδρική καλαθοσφαιρική μας ομάδα, η οποία έχασε από την ΕΘΑ στην Λευκωσία με 80-61.

Το συγκρότημα του Λούκα Αντωνίου ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία στάδια του 3ου δεκαλέπτου, αλλά στο τέλος δεν άντεξε και λύγισε.

Δείτε το ρεπορτάζ του αγώνα από την ιστοσελίδα της ΚΟΚ

Η ΕΘΑ ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση απέναντι στον Απόλλωνα, με 80-61, σε παιχνίδι που διεξάχθηκε στο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Έγκωμης μπήκε καλά στην Α’ περίοδο και προηγήθηκε με 21-15, με τον Απόλλωνα να είναι βελτιωμένος στην συνέχεια και να παίρνει προβάδισμα με 42-36 στο ημίχρονο.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν σαφώς ανεβασμένοι στην πορεία, καταφέρνοντας να πάρουν προβάδισμα με 61-51 με το τέλος της Γ’ περιόδου και με 80-61 με την ολοκλήρωση του αγώνα. Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Τζέρεμι Χόλλιμον με 25 πόντους (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασσίστ) και Ντιόν Ράιτ με 23 πόντους (13 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Από δύο πόντους σημείωσαν οι Παντούρης και Μαντοβάνης μέχρι το 3’, με την ΕΘΑ να απαντάει με τρεις πόντους του Βίτσε (3-3). Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 9-8 υπέρ της ΕΘΑ,  η οποία σημείωσε στο επόμενο λεπτό τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Χόλλιμον, ένα ο Ράιτ) και πήρε προβάδισμα με 12-8 στο 6’. Ένα λεπτό αργότερα η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 16-10, ενώ με το τέλος της περιόδου οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν την διαφορά των έξι πόντων (21-15).

Μέχρι το 12’ το σκορ ήταν στο 27-19, με τον Απόλλωνα στην συνέχεια να σημειώνει πέντε πόντους (τρεις ο Γκρεκ, δύο ο Φίλερ), οδηγώντας το σκορ στο 27-24. Έπειτα, έως το 15’ η ΕΘΑ διατήρησε το προβάδισμα της, όπου ήταν μπροστά με 32-30. Οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού κατάφεραν να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στην συνέχεια, σε 36-36 στο 18’, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν ακόμα έξι πόντους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (πέντε ο Παντούρης, ένα ο Γκρεκ) παίρνοντας προβάδισμα με 42-36.

Με πέντε πόντους του Ράιτ μπήκε στην Γ’ περίοδο η ΕΘΑ, μειώνοντας στον πόντο την διαφορά (42-41). Η ομάδα της Έγκωμης μέχρι το 23’ ήταν μπροστά με 48-44. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων μέχρι το 25’, όπου το σκορ ήταν στο 52-48, και στην συνέχεια σημείωσαν πέντε ακόμα πόντους (τρίποντο ο Χόλλιμον, δύο ο Βίτσε), με την διαφορά να πηγαίνει στους εννέα (57-48). Με την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ πήγε στο 61-51, υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Μπρουκς με λέι απ έφερε νωρίς στο Δ’ δεκάλεπτο την διαφορά στους δώδεκα (63-51), με τον Απόλλωνα να προσπαθεί στην συνέχεια να μειώσει στο σκορ για να μπει στην διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος. Στο 35’ η ΕΘΑ ήταν μπροστά με 69-57, ενώ η διαφορά ανέβηκε στους δεκατέσσερις στο επόμενο λεπτό (74-61). Η ΕΘΑ σημείωσε ακόμα έξι πόντους μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα (τέσσερις ο Ράιτ, δύο ο Παπάμιχαηλ) με το σκορ να πηγαίνει στο τελικό 80-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 36-42, 61-51, 80-61