Στο πρώτο παιχνίδι για τους «16» του Κυπέλλου Coca-Cola η ομάδα μας ηττήθηκε από τον Οθέλλο στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» με 1-0.

Το φιλμ του αγώνα:

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Απόλλωνα να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον Οθέλλο να αμύνεται μαζικά.

Η πρώτη καλή προϋπόθεση για τον Απόλλωνα ήρθε στο 7ο λεπτό με τον Ζελάγια. Ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε κόρνερ, ο Αργεντινός προσπάθησε για την προβολή όμως ο Κυριάκου έδιωξε τη μπάλα.

Ο Οθέλλος απείλησε στο 14ο λεπτό. ΟΧ ατζηγιαννακού πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του όμως ο Πιτιάν έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα σε κόρνερ πριν γίνει επικίνδυνος.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε κόρνερ όμως η κεφαλιά του Μάρκοβιτς από καλή θέση έφυγε έξω, ενώ λίγο αργότερα ο Ζελάγια δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε με προβολή και χάθηκε άλλη μία ευκαιρία για τον Απόλλωνα.

Στο 27ο λεπτό ο Χατζηγιαννακού έκανε το σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια όμως ο Κίσσας έδιωξε σε κόρνερ

Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο μέρος.

Με το ”καλημέρα” του δευτέρου ημιχρόνου, ο Χατζηγιαννακού έκανε το διαγώνιο σουτ το οποία πέρασε λίγο έξω από την εστία του Κίσσα.

Στο 60 λεπτό, ο Ζελάγια έγινε κάτοχος της μπάλας και έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Τζιακουρή.

Στην συνέχεια ο Σωφρόνης έριξε στο παιχνίδι τον Γιάκολις για να γίνει πιο απειλητικός ο Απόλλωνας και ο Κροάτης μετά από λίγα λεπτά βρήκε με ωραία μπαλιά τον Ζελάγια (67′) του οποίου η γυριστή κεφαλιά πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Οθέλλου.

Στο 71ο λεπτό ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία . Ο Σκέμπρι κάνει την κεφαλιά από κοντινή απόσταση μετά από σέντρα του Άλαν, με τον Τζιακουρή να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Μαλτέζος το έκανε ο Φοφανά στο 81ο λεπτό, που πέρασε ως αλλαγή στον αγώνα. Ο Αφρικανός εκμεταλλεύτηκε το λάθος των παικτών του Απόλλωνα, πέρασε και τον Κίσσα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι το γκολ του Φοφανά έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Κίσσας, Στυλιανού (74′ Σαρδινέρο), Βασιλείου, Ρομπέρζ, Πιτιάν, Μάρκοβιτς, Άλαν, Πίττας (62΄’ Γιάκολις), Σκέμπρι, Ντα Σίλβα (67′ Μαγκλίτσα), Ζελάγια