Με το ισόπαλο 1-1 έφυγε απο την έδρα της Ανόρθωσης η ομάδα μας για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης του κυπέλου και η πρόκριση θα κριθεί στην έδρα μας.

Ο αγώνας:

Ο Απόλλωνας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και απείλησε την εστία του Αρούς στο 11′ με τον Σκέμπρι να κάνει μια επικίνδυνη σέντρα όμως ο Ζάντερ δεν πρόλαβε να κάνει την κεφαλιά.

Στο 20′ ο Απόλλωνας κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε γκολ με τον Ζάντερ! Ο Πέδρο εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα έφτασε στον Ζάντερ ο οποίος από κοντά έκανε το 1-0 για τον Απόλλωνα.

Έξι λεπτά αργότερα ο Αμπντουλάγιεφ έκανε ένα γύρισμα όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Βάλε.

Στο 39′ ο Βασιλείου προσπάθησε να απειλήσει με ένα σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε έξω και δύο λεπτά αργότερα ο Ζάντερ έκανε ένα σουτ όμως μπλόκαρε σταθερά ο Αρούς.

Η μεγαλύτερη και ουσιαστικά μοναδική ευκαιρία της Ανόρθωσης στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 42′. Ο Σισέ έφυγε από τα αριστερά, έκανε τη σέντρα ακριβείας στο κεφάλι του Ντούρις με τον Σλοβάκο να κάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πήγε μόλις άουτ.

Β’ ημίχρονο

Στο 51΄έγινε η βαθιά μπαλιά προς το μέρος του Ζελάγια ο οποίος έκανε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Η Ανόρθωση κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με γκολ του Ντάνιελ Πράνιτς από το σημείο του πέναλτι. Ο Σισέ έκανε ένα σουτ με τον Γιούστε να ανοίγει το χέρι και τον Νικολάου να σφυρίζει την παράβαση. Ο Πράνιτς ανέλαβε τνη εκτέλεση και με ένα πέναλτι α λα πανένκα νίκησε τον Βάλε και έκανε το 1-1.

Στην συνέχεια κάπου χάλασε το παιχνίδι με την επόμενη καλή ευκαιρία να είναι στο 79′ για λογαριασμό του Απόλλωνα. Ο Γιάκολις έκανε την μπαλιά στον Ζελάγια, αυτός έφυγε πίσως από την πλάτη της άμυνας της Ανόρθωσης ωστόσο το κοντρόλ του δεν ήταν καλό και η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 82′ ο Άλεξ Ντα Σίλβα έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ όμως ο Αρούς του είπε όχι διώχνοντας με γροθιές και στην επαναφορά ο Σκέμπρι έκανε ένα σουτ όμως η μπάλα κόντραρε στους αμυντικούς της Ανόρθωσης που στη συνέχεια έδιωξαν την μπάλα.

Οι συνθέσεις:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρούς, Στρούνα (14΄ Οικονομίδης), Σίλντενφελντ, Πράνιτς, Κοφί, Βίκτορ, Ιγκιεμπόρ Γκάντσεφ, Αράζ (42΄ Καλό), Σισέ (83΄ Καμαρά), Ντούρις

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε (60΄ Αγγελή), Ζάντερ (76΄ Γιάκολις), Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Μάρκοβιτς, Σκέμπρι, Παπουλής (46΄ Ντα Σίλβα), Ζελάγια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιγκιεμπόρ, Οικονομίδης, Ντούρις, Καλό (2η) / Γιούστε (2η), Ζάντερ, Ντα Σίλβα (2η)