Η ομάδα μας ηττήθηκε στον τελικο κυπέλλου από την ΑΕΚ με 2-1. Ο Απόλλωνας προηγήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου με την ΑΕΚ να ανατρέπει το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

H ομάδα μας μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό και η υπεροχή του στο γήπεδο ήταν εμφανής.

Μόλις στο 2′ ο Σκέμπρι πάτησε περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικών.Στο 7ο λεπτό ο Πέδρο εκτέλεσε φάουλ με τον Πάπλο να διώχνει με δυσκολία.

Η ΑΕΚ για να σταματήσει τον ρυθμό της ομάδα μας έκανε πολλά σκληρά φάουλ που έφεραν νεύρα.Με την συμπλήρωση 19 λεπτών η ΑΕΚ απείλησε με απευθείας φάουλ. Ο Βάλε σώζει την ομάδα μας.

Δύο λεπτά αργότερα φάση διαρκείας για την ομάδα μας. Μετά από σέντρα του Βασιλείου ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε, η μπάλα έμεινε στους ποδοσφαιριστές μας και ο Παπουλής είδε το σουτ του να σταματά στο δοκάρι.

Στο 32′ ο Πέδο εκτέλεσε κόρνερ, ο Μάγκλιτσα έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Πολλά φάουλ και κίτρινες .

Στο 45′ ο Παπουλής σκόραρε όμως ήταν σε θέση οφ-σάιτ. Στην επόμενη φάση λάθος στην άμυνα – γκολ για την ΑΕΚ που σωστά δεν μέτρησε ως οφ-σάιτ.

45+2 Η ομάδα μας σε μία αντεπίθεση ανοίγει το σκόρ με τον Σκέμπρι μετά παό γύρισμα του Μάγκλιτσα. Χαμός στις κερκίδες.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ίδιο σκηνικό και με την έναρξη του δεύερου ημιχρόνου.

Την κατοχή η ομάδα μας και πολλά φάουλ.

Πρώτη αλλαγή για την ομάδα μας έγινε στο 57΄ Γιάκολις πήρε την θέση του Σαρδινέρο.

Πρώτη σημαντική φάση  στο β’ ημίχρονο για τον Απόλλωνα στο 59′ Μάγκλιτσα και Γιάκολις συνεργάστηκαν ωραία, ο πρώτος έκανε ο πλασέ από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω

Στο 67′ ο Μάγκλιτσα αποχώρησε μετά από τραυματισμό, στην θέση του ο Ζελάγια.

1-1 στο 69′. Ο Βάλε έβγαλε δύσκολη κεφαλιά αλλά στην επαναφορά η ΑΕΚ ισοφάρισε.

2-1. Η ΑΕΚ ανατρέπει το σκορ στο 71′.

Στο 80 ο Παπουλής έχασε μεγάλη ευκαιρία για ισοφάριση.

ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΑΣΗ στο 89′ οι πάγκοι και των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

-Δεύτερη κίτρινη-ΚΟΚΚΙΝΗ στον Σακέτι στο 90′.

-Κόκκινη στον Γιάννου της ΑΕΚ

Πολλές καθυστερήσει από τον αντίπαλο.

Στο 100′ μετά από κόρνερ ο Ζελάγια πιάνει το σουτ, αποκρούει δύσκολα ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Αντωνιάδης (57’Τολεμές), Μοϊσόφ, Μουρίγιο, Καταλά, Λαρένα, Κάσες, Τέτε(90 Χεφελ), Τρισκόφσκι, Ακοράν, Γιάννου (85’Τρουγιόλς).

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Πέδρο, Βασιλείου, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Άλεφ, Παπουλής, Σκέμπρι (76’Άλεξ), Σαρδινέρο (57’Γιάκολις), Μάγκλιτσα (68’Ζελάγια).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τρισκόφσκι, Ακοράν, Πάμπλο, Τολεμές, Καταλά, Αντωνιάδης – Παπουλής,  Βασιλείου, Γιάκολις, Σκέμπρι.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Γιάννου – Σακέτι (2η κίτρινη)