Η ομάδα μας γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Στρούμπας, σε ένα αγώνα που θα μπορούσε να φύγει με την νίκη. Βροχή και λάσπη έκαναν βαρετό το γήπεδο.Σε μία εβδομάδα στο Γ.Σ.Π ο επαναληπτικός.

Ο αγώνας:

Χωρίς κάτι ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο στην αναμέτρηση με τον Απόλλωνα να ψάχνει τα πατήματα του και την Στούμπρας να μην μπορεί να δημιουργήσει.

Πρώτες ευκαιρίες με Μάρκοβιτς

Στο 18 ο Απόλλωνας άγγιξε το γκολ με τον Μάρκοβιτς, ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Αυτή ήταν η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για την λεμεσιανή ομάδα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μάρκοβιτς ξανά από καλή θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Δοκάρι ο Βασιλείου

Ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμούς και στο 21ο λεπτό έφθασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Βασιλείου. Ο αρχηγός της λεμεσιανής ομάδας με απ ευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της Στούμπρας.

Βροχή και…διακοπή!

Η βροχή που έπεφτε από το ξεκίνημα μετά το 22 άρχισε να γίνεται πιο έντονη με αποτέλεσμα το γήπεδο να μετατραπεί σε λίμνη και μοιραία στο 28ο λεπτό το παιγνίδι να διακοπεί για 70 λεπτά. Ο διαιτητής έδωσε τον χρόνο που χρειαζόταν για να μπορέσουν οι άνθρωποι του γηπέδου να αφαιρέσουν νερό από τον αγωνιστικό χώρο.

Ξανά άρχισε ο αγώνας, ευκαιρίες ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας συνέχισε να παίζει καλύτερα και να είναι η ομάδα που είχε τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Αρχικά στο 35 όταν ο Mάρκοβιτς έκανε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Κυριάκου, ο Γιοσβιάκι απέκρουσε ασταθώς και ο Παπουλής από κοντά αστόχησε. Στο 40 ο Σαρδινέρο με δυνατό σουτ υποχρέωσε τον Γιοσβιάκι σε δύσκολη επέμβαση ενώ στο 43 ο Γιούστε από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει με κεφαλιά τον τερματοφύλακα της Στούμπρας.

B ημίχρονο

Χωρίς την μεγάλη φάση κύλησε το μεγαλύτερο μέρος στο β ημίχρονο με τον αγωνιστικό χώρο να κάνει πολύ δύσκολη την ζωή των ποδοσφαιριστών. Ο ρυθμός του παιγνιδιού έπεσε ενώ ο Απόλλωνας δεν είχε την ενέργεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν – μάταια – να απειλήσουν με κάποια μακρινά φάουλ που κέρδισαν ενώ ο Απόλλωνας λόγω κούρασης και λόγω του ότι ακόμα δεν είναι έτοιμος δεν ήταν καλός όπως το πρώτο μέρος.

Ευκαιρία ο Παπουλής, τράβηγμα ο Μπρου

Στο 74 ο Απόλλωνας δημιούργησε την πρώτη του ευκαιρία στο β ημίχρονο με τον Παπουλή μέσα από την περιοχή να πιάνει το πλασέ όμως η μπάλα να φεύγει λιγο έξω. Στην ίδια φάση ο Μπρου ένοιωσε ενόχληση και αποχώρησε από το γήπεδο.

Ξανά ο Μάρκοβιτς

Στο 85 ο Απόλλωνας άγγιξε το γκολ όμως και πάλι ο Μάρκοβιτς ήταν άτυχος, αφού η κεφαλιά που επιχείρησε έφυγε λίγο έξω.

ΓΚΟΛ η Στούμπρας

Στο 90 η Στούμπρας έφυγε σε μια γρήγορη αντεπίθεση και ο Μακερασβίλι με πολύ ωραίο σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ουσιαστικά στην μοναδική φάση των Λιθουανών στο παιγνίδι.

Στούμπρας: Γιοσβιάκι, Μπίσι, Αλμέιδα, Ναζάρε, Βιλέλα, Τσερκάουσκας, Σαντάουσκας, Αγκοστίνιο, Μάρκος, Μπουχαρέμπ (67′ Λίου) Κελκεβίσιους (82΄Λεβέν)

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Χάμπος, Γιούστε, Βασιλείου, Μάρκοβιτς, Σακέτι, Μπρου (75΄Καρώ) Σαρδινέρο, Παπουλής (88΄Πολίτσι), Σκέμπρι (68΄Πίττας)