Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω στο σκόρ στο ημίχρονο από την Ομόνοια όμως με τα γκολ των Μπρού και Ζελάγια στο 56 και 72′ αντίστοιχα, έφερε τούμπα τον αγώνα και έφτασε στην νίκη με 2-1.

Χωρίς πολλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο, αφού η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 18’ με τον Γκόμεθ να κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στην επόμενη καλή φάση, στο 23’ η Ομόνοια άνοιξε το σκορ. Ζίβετς και Ντάρμπισαϊαρ συνδυάστηκαν όμορφα, ο Άγγλος έδωσε στον Τζιωνή ο οποίος με ένα εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Βάλε και έγραψε το 0-1 για την Ομόνοια.

Τρία λεπτά αργότερα, η Ομόνοια έχασε άλλη μια ευκαιρία για να σκοράρει με τον Γκόμεθ να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πήγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βάλε.

Στο 32’ ο Πέδρο έκανε μια παράλληλη μπαλιά όμως ο Κερμπρ δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας για να σκοράρει και έτσι έφυγε άουτ.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Απόλλωνας πίεζε συνεχώς για ένα γκολ για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και στο τέλος τα κατάφερε στο 56’. Ο Πέδρο εκτέλεσε ένα κερδισμένο κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μπρου ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Μεχίας και έκανε το 1-1.

Λίγο μετά την ισοφάριση, στο 60’ ο Απόλλωνας έχασε μια ευκαιρία για να κάνει την ολική ανατροπή. Κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Χάμπος το εκτέλεσε απευθείας όμως ο Μεχίας απόκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 62’ η Ομόνοια κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο. Ο Γκόμεθ το εκτέλεσε απευθείας με συρτό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Απόλλωνας κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή στο 72’. Ο Περέιρα έδωσε στον Πέδρο, αυτός έδωσε στον Ζελάγια ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Στο 87’ ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία να πετύχει κι άλλο γκολ. Ο Περέιρα βγήκε απέναντι από τον Μεχίας, έκανε και το πλασέ ανενόχλητος όμως ήταν απελπιστικά άστοχος.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων: Βάλε, Ρομπέρζ, Ουεντραόγκο (46′ Σαρδινέρο), Χάμπος, Πέδρο, Κερμπρ, Μπρου, Μάρκοβιτς, Παπουλής (24′ Περέιρα), Ζελάγια (76′ Σακέτι), Σκέμπρι

Στον πάγκο: Κίσσας, Σακέτι, Περέιρα, Καραγιόλ, Στυλιανού, Ν. Σπόλιαριτς, Σαρδινέρο, Βασιλείου

Ομόνοια: Μεχίας, Λόρα, Κούσουλος, Γκαφούρ, Λόπες, Κατελάρης, Σοάρες, Τζιωνής (76′ Ατζαγκούν), Γκόμεθ (65′ Κολοβός), Ζίβετς (40′ Μαυρίας), Ντάρμπισαϊαρ.