Βάσεις πρόκρισης για την ομάδα μας μετά την νίκη με 2-0 στην έδρα της Ζάλγκιρις για τον πρώτο αγώνα του Α΄προκριματικού του Europa League.

Tα γκολ πέτυχαν οι Πίττας στο 20ο λεπτό και Ζελάγια με πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Ντεπούτο με την γαλάζια φανέλα έκαναν οι Μολ,Μπεσάτ,Γκαγμπέ,Αγκίρε και Σάλαι.

Ο αγώνας:

2′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς, ο Σαρδινέρο έπιασε το σουτ με την μπάλα να περνά λίγο πιο δεξιά από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μικεγιόνις.

6′ Κίτρινη στον Ζελάγια, για χτύπημα σε αντίπαλο σε διεκδίκηση της μπάλας.

14′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα 0-1. Ο Πίττας με δυνατό διαγώνιο σουτ, έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Μικεγιόνις.

21′ Πρώτη φάση για την Ζαλγκίρις. Σουτ του Figueiredo, ο Γιούστε έβαλε την κόντρα και ο Μπεσάτ έδιωξε σε κόρνερ.

39′ Σέντρα του Πέδρο στην περιοχή, δεν πρόλαβε ο Ζελάγια να κάνει την προβολή με τον Μικεγιόνις να διώχνει σε κόρνερ.

46′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σάλαϊ περνά στην θέση του Σελίμοβιτς και πραγματοποιεί το ντεμπούτο του.

47′ Κίτρινη στον Πέδρο.

51′ Σουτ του Μάρκοβιτς, μαζεύει ο Mικεγιόνις.

59′ Αλλαγή για την Ζαλγκίρις. Kloniūnas αντί Silva.

60′ Κίτρινη στον Σακέτι.

65′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Γκάκπε αντί Παπουλή.

69′ Γύρισμα του Ζελάγια από αριστερά, πλασέ στην κίνηση του Γκάκπε, η μπάλα λίγο έξω.

89′ Κερδίζει πέναλτι ο Απόλλωνας. Ο Πίττας πάτησε με τακουνάκι στον Ζελάγια που τσίμπησε την μπάλα και ανατράπηκε εντός περιοχής.

90′ Γκολ για τον Απόλλωνα 0-2. Ο Ζελάγια εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κι έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Mikelionis, Silva, Dapkus, Brandao Figueiredo, Bushman, Romanovskij, Šilkaitis, Širvys, Šešplaukis, Sadauskas, Galkevičius.

Στον πάγκο οι Matuzas, Mockus, Anisas, Krušnauskas, Otele, Kloniūnas και Pilibaitis.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Μολ, Σελίμοβιτς (46′ Σάλαϊ), Σακέτι, Μπεσάτ, Πίττας, Μάρκοβιτς, Ζελάγια, Πέδρο, Παπουλής, Γιούστε, Σαρδινέρο.

Στον πάγκο οι Παπασταλιανού, Ουεντραόγκο, Αγκίρε, Σάλαϊ, Σπόλιαριτς, Γκάκπε και Βασιλείου

Διαιτητές: Αντμίρ Σέχοβιτς (Αμέρ Μάτσιτς – Γκόραν Ντούγιακ), Χάρις Καλγιάνατς (Βοσνία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζελάγια