Ο Απόλλωνας νίκησε και στον επαναληπτικό του Γ.Σ.Π την Αούστρια Βιέννης με 3-1 και εξασφάλισε το εισιτήριο για τα πλέι οφς του Γιουρόπα Λιγκ.

Για την ομάδα μας σκόραραν οι Γκαγκπέ και Γιαννιώτας ενώ το άλλο ήταν αυτογκόλ.

Συνολικό σκορ 5-2.

Ο αγώνας:

Στο 2ο λεπτό ο Γκουβάλντ έπιασε ένα σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα πέρασε έξω. Στο 15΄μια μπαλιά του Γιαννιώτα έγινε επικίνδυνη, αλλά ο αντίπαλος πορτιέρο πρόλαβε και απομάκρυνε την τελευταία στιγμή.

Στο 18ο λεπτό ο Τζαρκούε άνοιξε το σκορ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γκουβάλντ. Στο 29΄ο Περέιρα έπιασε ένα δυνατό σουτ, ο τερματοφύλακας απέκρουσε και στην επαναφορά ο Σαρδινέρο έκανε την κεφαλιά στην αγκαλιά του τερματοφύλακας.

Στο 36΄ο Φιτζ βρέθηκε στην μικρή περιοχή και δέχτηκε την πάσα, ωστόσο ο Γιούστε σωτήρια έβαλε το πόδι και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Στο 45΄ο Γιαννιώτας κέρδισε το πέναλτι και ο Γκακπέ έκανε το 1-1 από τα 11 βήματα!

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 50΄ο Γιαννιώτας έκανε την σέντρα, την προβολή ο Γκακπέ, αλλά ο πορτιέρο μάζεψε. 4 λεπτά μετά ο Κλέιν έπιασε ένα σουτ μετά από εκτέλεση κόρνερ και έστειλε την μπάλα έξω.

Στο 56΄ Αγκίρε μπήκε στην περιοχή, έκανε την πάσα και ο Χαντλ έκανε το αυτογκόλ και ο Απόλλωνας πήρε το προβάδισμα με 2-1!

Στο 65΄ ο Γκρούνβαλντ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μολ απέκρουσε!

Στο 68΄ ο Γιαννιώτας έκανε το σουτ απο τα όρια της περιοχής μετά απο εκτέλεση κόρνερ και έκανε το 3-1 για τον Απόλλωνα!

Στο 78΄ο Απόλλωνας είχε καλή στιγμή με τον Σαρδινέρο με το σουτ του να πηγαίνει έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Μολ μάζεψε εύκολα κεφαλιά του Γκρουνβάλντ.

ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΜΕΤΑΦΕΡΑΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

79- Κεφαλιά του Γκρουνβάλντ μαζεύει ο Μολ.

78- Kαλή στιγμή με τον Σαρδινέρο με το σουτ του να πηγαίνει έξω.

74- Απόκρουση απο τον Μολ σε καλό σουτ.

68- ΓΚΟΛ! Ο Γιαννιώτας έκανε το σουτ απο τα όρια της περιοχής μετά απο εκτέλεση κόρνερ και έκανε το 3-1 για τον Απόλλωνα!

65- Ο Γκρούνβαλντ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μολ απέκρουσε!

56- ΓΚΟΛ! 2-1 για τον Απόλλωνα! Ο Αγκίρε μπήκε στην περιοχή, έκανε την πάσα και ο Χαντλ έκανε το αυτογκόλ!

54-Σουτ του Κλέιν μετά απο εκτέλεση κόρνερ, πάει έξω.

50- Σέντρα του Γιαννιώτα, προβολή του Γκακπέ, μαζεύει ο τερματοφύλακας.

46-ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

45+1- ΓΚΟΛ! Ο Γκακπέ κάνει το 1-1 απο τα 11 βήματα!

45- ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ για μαρκάρισμα του Τζαρκουέ στον Γιαννιώτα!

36- Λάθος του Τζαρκούε, ο Γκακπέ κέρδισε ένα κόρνερ.

36- Ο Φιτζ απο την μικρή περιοχή δέχτηκε την πάσα, αλλά ο Γιούστε σωτήρια τον σταμάτησε.

29- Σουτ του Περέιρα, αποκρούει ο τερματοφύλακας, στην επαναφορά η κεφαλιά του Σαρδινέρο σταματά στον τερματοφύλακα.

28- Σουτ του Γιαννιώτα, μαζεύει ο τερματοφύλακας.

20- Σουτ του Γκακπέ πάει έξω.

18- ΓΚΟΛ. Η Αούστρια κάνει το 0-1 με τον Τζαρκούε με κεφαλιά μετά απο εκτέλεση φάουλ του Γκρούνβαλντ.

15- Καλή μπαλιά του Γιαννιώτα στην περιοχή, πρόλαβε τελευταία στιγμή ο αντίπαλος πορτιέρο.

2- Σουτ του Γκουβάλντ μετά απο εκτέλεση κόρνερ πάει έξω.

1-ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μολ, Σάλαϊ, Γιούστε, Πέδρο, Αγκίρε, Μάρκοβιτς, Κυριάκου (75΄Νσούε), Περέιρα (66΄Πίττας), Γιαννιώτας,  Σαρδινέρο, Γκακπέ (83΄Ζελάγια)

Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σελίμοβιτς, Μπεσάτ,  Βασιλείου.

ΑΟΥΣΤΡΙΑΛούσιτς, Τζαρκούε, Ντεμάκου, Σαξ (62΄ Εντομβονί), Σβίερσιτζ, Γκρούνβαλντ, Μοσέιν (71΄Πίσλερ), Κλάιν, Μαρτσλινκο, Φιτζ (62΄ Τζέκο), Χαντλ
Στον πάγκο: Πετζ,  Σέρμπεστ, Πρόκοπ, Έμπνερ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χάμπος/ Τζαρκούε, Φιτζ, Πίσλερ