Με δύο γκολ ανά ημίχρονο η ομάδα μας επικράτησε με 4-0 του Άρη σε φιλικό αγώνα στο προπονητικό κέντρο Απόλλων Columbia.

Δύο γκολ ο Γιαννιώτας και από ένα οι Μάρκοβιτς και Φλουρής

Η εξέλιξη του αγώνα:

*Έναρξη πρώτου ημιχρόνου. Στην σέντρα ο Άρης.

7′ Πρώτο κόρνερ στον αγώνα. Ο Αγκίρε έκανε το γύρισμα από τ’ αριστερά με την αντίπαλη άμυνα να διώχνει.

11′ Γκολ ο Μάρκοβιτς. Ο Σέρβος μέσος με όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ εκτός περιοχής ανοίγει το σκορ στον αγώνα.

14′ Καλό σουτ του Σαρντινέρο υποχρεώνει τον Σωφρονίου σε απόκρουση.

16′ Κεφαλιά του Ζελάγια μετά από κόρνερ του Πέδρο, η μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι.

20′ Καλή ευκαιρία για τον Άρη. Εκτελέστηκε το κόρνερ από τα δεξιά με τον Ντελμίρο να κερδίζει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει μόλις έξω.

22′ Καλό σουτ εκτός περιοχής του Ματθαίου, μπλοκάρει ο Μολ σταθερά.

27′ Καλό σουτ του Γιαννιώτα εκτός περιοχής, αποκρούει ο Σωφρονίου. Στη συνέχεια της φάσης ο Ζελάγια πήρε το ριμπάουντ ωστόσο υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

30′ Πλασέ του Ζελάγια εντός περιοχής, κοντράρει σε αντίπαλο και περνάει σε κόρνερ η μπάλα.

37′ Γκολ με τον Γιαννιώτα. Ο Σαρντινέρο έκανε την ατομική προσπάθεια από τ’ αριστερά, μοίρασε τη μπάλα στον Γιαννιώτα ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0.

40′ Λήξη ημιχρόνου. Ο Απόλλωνας προηγείται με 2-0 με σκόρερ τους Μάρκοβιτς και Γιαννιώτα.

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

41′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Χαραλάμπους αντί του Σαρντινέρο.

41′ Οι αλλαγές του Άρη. Οι Ελευθερίου και Κωστή πέρασαν στις θέσεις των Ελζέι και Ραφαήλ.

50′ Υπέροχη ατομική προσπάθεια από τον Αγκίρε ο οποίος απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του, εισήλθε στη περιοχή, έκανε το δυνατό σουτ, ωστόσο ο Σωφρονίου απέκρουσε με γροθιές.

53′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Φλουρής στη θέση του Αγκίρε.

58′ Σουτ του Γιαννιώτα εκτός περιοχής περνάει έξω.

60′ Εξαιρετική ενέργεια από Ρότζερ Μπιντά. Ο Ρότζερ ντρίπλαρε με “σομπρέρο” τον αντίπαλο του στο χώρο του κέντρου, ανέβηκε μέχρι το σημείο της περιοχής, έδωσε στον αριστερά στον Γιαννιώτα ο οποίος έχασε μια σπουδαία ευκαιρία.

60′ Με την είσοδο του Φλουρή είχαμε και εσωτερική αλλαγή. Ο Φλουρής πέρασε στο δεξί άκρο της επίθεσης και ο Γιαννιώτας μεταφέρθηκε στα αριστερά.

64′ Δεύτερο γκολ με τον Γιαν-Γιαν. Εξαιρετική κάθετη ψηλοκρεμαστή μπαλιά από τον Ζελάγια στη πλάτη της αντίπαλης άμυνας με τον Ελλαδίτη μεσοεπιθετικό να “κερδίζει” τον Σωφρονίου στο τετ α τετ.

65′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Τσολάκης στη θέση του Πέδρο.

66′ Σκοράρει ο Άρης αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ.

66′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Ζελάγια άφησε τη θέση του στον Ηροδότου.

67′ Καλό σουτ για τον Άρη. Ο Χρίστος Μοδέστου έκανε το σουτ με τον Μολ να αποκρούει.

69′ Γκολ με τον Φλουρή! Ο Μπεσάτ έκανε μια υπέροχη κάθετη πάσα στη πλάτη της άμυνας με τον Δημήτρη Φλουρή να πλασάρει σωστά και να κάνει το 4-0.

70′ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Νικολάου αντικατέστησε τον Μολ.

74′ Δοκάρι για τον Απόλλωνα! Ο Μπεσάτ έκανε πολύ καλή σέντρα από τ’ αριστερά, ο αντίπαλος τερματοφύλακας είχε άστοχη έξοδο με τον Μάρκοβιτς να κερδίζει τη κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι.

76′ Ο Μάρκοβιτς υποδέχθηκε τη μπάλα μέσα στη περιοχή από τον Γιαννιώτα και προσπάθησε να σκοράρει με ραμπόνα, ωστόσο η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

80′ Λήξη αγώνα. Με δύο γκολ ανά ημίχρονο ο Απόλλνας μας επικράτησε με 4-0 του Άρη σε φιλικό αγώνα στο προπονητικό κέντρο Απόλλων Columbia. Δύο γκολ ο Γιαννιώτας και από ένα οι Μάρκοβιτς και Φλουρής.

Απόλλων:  Μολ (70′ Νικολάου), Αγκίρε (53′ Φλουρής), Μπεσάτ, Πέδρο (62′ Τσολάκης), Ρομπέρζ, Ρότζερ, Μάρκοβιτς, Γιαννιώτας, Σαρντινέρο (41′ Χαραλάμπους), Ζελάγια (66′ Ηροδότου), Σακέτι